Vyhrievanie komunikácií
Ochrana komunikačných plôch
Na vykurovanie komunikačných plôch, ako sú chodníky, cesty, nájazdové rampy, schodiská, sa používajú vykurovacie vodiče alebo vykurovacie rohože.
Pri pochôdznych komunikáciách sa vykurovací prvok umiestňuje do pieskového lôžka alebo do betónovej dosky pri schodoch, terasách a pod., do lepiaceho tmelu. Pri pojazdných komunikáciách jednoznačne odporúčame umiestniť vykurovací prvok do betónovej dosky, ktorá bude chrániť vykurovací vodič pred poškodením pri zaťažení komunikácie automobilom.
Pre vyhrievanie vonkajších plôch sa inštaluje plošný príkon 300 W/m², alebo 400 W/m². Takto vysoký výkon je nutný, aby systém mohol správne fungovať aj pri teplotách hlboko pod bodom mrazu. Veľmi dôležitá je aj správna regulácia, ktorá uvedie vykurovací systém do prevádzky už v dobe, keď nebezpečenstvo námrazy vzniká – vtedy sa zopne regulácia, ktorá sníma nielen teplotu, ale aj prítomnosť vlhkosti v sledovanej ploche. V prípade, že je systém ovládaný ručne a je užívateľom uvedený do prevádzky až v dobe, kedy je predmetná plocha zakrytá vrstvou snehu, môže jeho rozpustenie trvať aj viac než 12 hodín (podľa výšky vrstvy snehu). Je potrebné uvedomiť si, že vykurovací vodič je umiestnený v zemi, ktorá má obrovskú schopnosť prijať teplo, a tak je potrebné veľké množstvo energie na premenenie snehu na vodu – tzv. latentné teplo. Inštalácia doplnkovej tepelnej izolácie do skladby je až na výnimky neúčinná.
Tepelné izolácie vonkajších aplikácií
Často sú zo strany užívateľov kladené otázky, či by sa účinnosť vonkajších aplikácií – vyhrievanie komunikácií – nedala zvýšiť umiestnením vhodnej tepelnej izolácie do skladby konštrukcie. Táto izolácia by síce v zimnom období mohla urýchliť prehriatie hornej vrstvy a tým aj topenie snehu, no v prechodnom období by sa naopak teplo naakumulované v zemi odizolovalo, takže k vytváraniu námrazy by dochádzalo aj na jar a na jeseň, kedy zem nie je štandardne premrznutá. Tepelná izolácia má vplyv iba v aplikáciách, kde je vyhrievaná plocha vystavená okolitým podmienkam zo všetkých strán. Napríklad pri vonkajšom schodisku, ktoré má schodnice nad terénom, je možné schody tepelne izolovať zo spodnej strany, aby sa zabránilo nežiaducim únikom tepla spodnou stranou.
Súvisiace produkty