Najčastejšie príčiny poškodenia vykurovacieho vodiča
NEODBORNÉ OPRAVY
Názorne ukážky ako je prerušený vykurovací vodič neodborne opravený lámacou svorkovnicou a zaizolovaný elektroinštalačnou páskou, prípadne iba obyčajnou páskou.
RADA: V prípade poškodenia vykurovacieho kábla počas inštalácie je potrebná jeho odborná oprava pomocou opravnej sady – KIT. Profesionálne vykonaná oprava pritom nemá žiadny negatívny vplyv na kvalitu alebo životnosť vykurovacieho vodiča.
NESPRÁVNA INŠTALÁCIA
Nedostatočná fixácia vykurovacieho vodiča príchytkami. Pri zalievaní poterom môže dôjsť k dotyku alebo dokonca kríženiu káblov. Následkom takejto chyby je prehrievanie a prerušenie vodiča.
Na obrázku v pravo je nedostatočne prichytený vodič vedený v bezprostrednej blízkosti husieho krku podlahovej sondy, čo pri používaní spôsobí nesprávne vyhodnocovanie teplôt termostatom.
Krížením vykurovacieho vodiča môže nastať prehrievanie a poškodenie izolácie s následným skratom.
Nedodržanie vzájomnej vzdialenosti vykurovacích vodičov. Vodiče nesmú byť tesne pri sebe, aby nedochádzalo k ich dlhodobému prehrievaniu. Vzdialenosť medzi vodičmi musí byť minimálne 3 cm.
Nedostatočným ohybom vodiča vznikol krátky oblúk, ktorý sa dotýka hrany plastovej lišty, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť jeho poškodenie.
Fixácia vykurovacieho vodiča pomocou lepiacej pásky, ktorou je vodič prilepený k podkladu. Inštalačné predpisy síce fixáciu pomocou lepiacej pásky nezakazujú, no páska však musí vodič čo najtesnejšie obopínať. V tomto prípade páska vytvára nad vodičom striešku, do ktorej nemá betón šancu zatiecť. V týchto miestach nebude zaistený odvod tepla a vykurovací vodič sa prehrievaním môže poškodiť.
Vykurovacie vodiče nesmú prechádzať cez dilatačné škáry. Hrozí buď mechanické poškodenie (strih kábla), alebo ako v tomto prípade prehriatie vodiča. Vodič prechádza izolačnou páskou hr. cca 10 mm, ktorá tvorí dilatačnú výplň a je súčasne veľmi dobrým izolantom, takže vodič sa v mieste prestupu môže poškodiť.
Husí krk s podlahovou sondou nesmie byť v kontakte s vykurovacími káblami. V tomto prípade sa krížia, výstuž betónu navyše husí krk pritláča na vykurovací kábel. V detaile obrázku je vidieť nie len ako vplyvom prehrievania došlo k prerušeniu vykurovacieho kábla, ale aj deformáciu plastu husieho krku teplotným namáhaním.
SPOJKY VYKUROVACIEHO KÁBLA
Spojka vykurovacieho kábla slúži k prepojeniu odporového / vykurovacieho drôtu (rezistencie) a prívodného vodiča - tzv. Studeného Konca (SK). Spojenie je vykonané pomocou lisovacích dutiniek, ktoré sú tvrdé a neohybné. Spojka sa preto nesmie namáhať ohybom - hrozí nebezpečenstvo, že lisovacia dutinka pri ohýbaní doslova prestrihne odporový drôt. K mechanickému poškodeniu môže dôjsť aj vtedy, keď je ohyb kábla vykonaný bezprostredne za spojkou - čím ostrejšie je ohnutie, tým je nebezpečenstvo väčšie.
Spojka až do polovice svojej dĺžky (spojenie odporového drôtu s prívodným vodičom) kúri úplne rovnako, ako vykurovací kábel. Správne uloženie sa preto má vykonať tak, aby bola spojka nielen v celej svojej dĺžke, ale tiež plus 5 cm vykurovacieho kábla pred a 5 cm vodiča za spojkou, uložená úplne rovno a dôkladne obalená poterom alebo flexibilným tmelom.
Prakticky celá spojka je vtiahnutá do obvodovej steny, kde nie je zaistený spoľahlivý odvod tepla. Druhou chybou je ohyb vykurovacieho kábla hneď za spojkou – zahrievanie a odlišná rozťažnosť materiálov v mieste ohybu vytvára cyklické mechanicky namáhané spoje, ktoré môžu viesť až k jeho prerušeniu
Spojka je na strane studeného konca vtiahnutá až do husieho krku. Samotné zaťaženie kábla do spojky vytvára nežiadúce mechanicky namáhané spoje, následný strmý ohyb v stene smerom hore do inštalačnej krabice viedol k úplnému prerušeniu kábla v spoji
Ďalší príklad nesprávneho uloženia – cez spojku je vedený husí krk, ktorý zabránil dostatočnému obtečeniu spojky betónom a viedol k bodovému prehriatiu spojky, ohyb kábla je urobený tesne za spojkou